Popüler Yayınlar, Sağlıklı Beslenme

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Midede Yanma Sorunu

Mide yanması, çocuklarda dahil pek çok kişide görülen bir mide rahatsızlığıdır. Midedeki besinlerin düzgün sindirilebilmesi için salgılanan asitler, bazen fazla salgılanır ki bu da yanma şikâyetine sebebiyet verir.

Midede Yanma Sorunu

Mide yanmasının başlıca sebebi yeme alışkanlığındaki yanlışlardır. Yeterince temizlenmemiş gıdaların ve zor sindirilen besinlerin tüketilmesi ve az çiğneyerek yutulması neticesinde mide yanması görülebilir. Öğünlerde aşırı yemek yiyenlerde aynı şikayeti yaşayabilirler. Fazla dar olan kıyafetler mide yanması yapabilir. Sağlıklı beslenme için yemeklerin az ve sık sık tüketilmesi, yeterince çiğnenip yutulması gerekir. Böylece mide yanması şikayeti yaşayanlarda hafifleme olacaktır. Bol su yada 1 bardak süt içmekte yanma sorununu hafifletebilir. Çünkü bu 2 sıvıda asit bulunmadığından midenin düzene girmesinde ve yatışmasında etkilidir.

Yemek yedikten sonra kısa süre durmak, uyumadan önce bir şeyler atıştırmak, yatarken yüksek yastık tercih etmek midede yanma sorunu yaşayanların yapabilecekleri yöntemlerdendir. Şikayetler devam ederse yapılması gereken şey mutlaka bir hekime görünmektir. Mide yanmasına neden olabilecek en yaygın rahatsızlıklar reflü, ülser ve gastrittir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasına iyi gelecek besinler;

Patates

Ispanak

Muz

Tahıllar

Baklagiller

Maden suyu

Hurma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir