Popüler Yayınlar, Sağlıklı Beslenme

Mutluluğunuzu Tavan Yaptıracak Yiyecek İçecekler Hangileri Biliyor musunuz?

Antidepresan ilaçlar seroton seviyesini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle sadece modunun düştüğünü düşünenlerin faydalanabileceği yiyecek ve içecekleri araştırdık. Uyarı olarak şunu söylemeliyim ki: Ciddi bir aşamada depresyon geçirdiğinizi düşünüyorsanız, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız…

Mutluluğu Arttıran Yiyecekler

MUZ

Bu meyvede bulunan tirozin mutluluk seviyesini yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

BALIK

Dopamin üretimini arttıran omega-3 yağ asitleri balıkça bolca bulunduğu için balık depresyon tedavisinde tüketilmesi gereken bir besindir.

KURUYEMİŞLER

Badem, antep fıstığı, yer fıstığı, ceviz, fındık gibi kuruyemişler hem tokluk, hem de mutluluk hissi yaratmaktadır.

BİTTER ÇİKOLATA

Feniletilamin ve triptofan ile dolu olan bitter çikolata, dopamin ve serotinin üretimini arttırarak enerji verdiği için kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlar.

PEYNİR

Tirozin içeren peynir de dopamin seviyesini yükselten besinler içerisinde yer almaktadır. Özellikle kendini daha motive hissetmek isteyenler peynir tüketmelidir.

NOHUT

Nohutta östrojen bulunduğu için oksitosin üretimini arttırarak, hormon stresini azaltmaktadır.

KAHVE

Uyarıcı bir etkisi olan kahve aynı zamanda da ruh halini geliştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle güne kahve ile başlamak her zaman iyi bir tercihtir.

YUMURTA

B-12 vitaminin depresyon tedavilerinde kullanıldığını duymuşsunuzdur. Yumurtada bulunan bu vitamin grubunun ise depresyonu engellediği kanıtlanmış bir bilgidir.

TAVUK

Tirozin ve triptofan alımını arttırma amacındaysanız, bunun en iyi yolu tavuk ve hindi gibi besinler tüketmenizdir. Çünkü bu aminoasitler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

YEŞİLÇAY

Oktioksidan içeren yeşil çay, ruh halinizi yükseltebilmeniz için tüketmeniz gereken içeceklerden bir tanesidir. İlk başta da belirttiğim gibi… Depresyonunuzun ileri bir seviyede olduğunu fark ediyor ve kendiniz baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, mutlaka uzman bir doktordan yardım almalısınız!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir